Veronika

Veronika

Veronika se narodila 19. 2. 1989 v Českých Budějovicích. Její otec hrál na indický nástroj sitár, maminka je lékařka a oba velice inklinovali k východní filozofii. Zřejmě i díky tomuto vlivu má Veronika odmalička velký zájem o jihovýchodní Asii a každoročně zde část roku pobývá. V roce 2013 založila organizaci, která podporuje vzdělání dětí v Kambodži, je lektorkou jógy a v současnosti doktorandkou na Etnologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na stejné katedře vystudovala magisterský program a bakalářské studium absolvovala v oboru Etnologie se specializací vietnamistika.

V letě roku 2008 a 2009 studovala na univerzitě v Cambridge ve Velké Británii, kde získala velmi cenné zkušenosti týkající se vzdělávání Asiatů a asijské kultury. V roce 2010 byla součástí projektu Fakulty strojní na Technické univerzitě v Liberci v bakalářském programu Strojírenství, v rámci kterého vyučovala český jazyk na univerzitě v Nha Trangu ve Vietnamu.

Od roku 2011 do roku 2014 studovala kromě Etnologie na Univerzitě Karlově v Praze také vietnamský jazyk ve Vietnamu na Univerzitě sociálních a humanitních studií v Ho Či Minově Městě v rámci stipendijních pobytů, které jsou České republice nabízeny na základě bilaterálních dohod mezi jednotlivými zeměmi.

V letních měsících roku 2011 a 2012 se účastnila projektu „Vzdělávací pobyt zahraničních studentů v České republice z Armstrong State University, Savannah, Georgia“, ve kterém získala mnoho kontaktů na místní orientalisty, se kterými si dodnes vyměňuje informace ohledně vzdělávání v Asii, vyučování Asiatů a vnímání jejich mentalit.

Jelikož vzdělávání považuje, díky svému přesvědčení i mnohaletému studiu, za jeden z nejdůležitějších a nejtrvalejších aspektů každé společnosti, rozhodla se udělat maximum pro to, aby pomohla ke studiu co největšímu množství dětí v Kambodži, kde je i v současné době gramotnost pouhých 35%. Za tímto účelem tedy založila se svojí maminkou, bratrem a Luckym Spolek Hvězdice a snaží se ho vést 100% neziskově tak, aby se každá koruna Vašeho příspěvku dostala skutečně tam, kde má opravdový smysl.

LUCKY

LUCKY

Lucky se narodil 1. října 1982 ve velmi chudé vesnici Bantayrersey v Kambodži. Jeho maminka a tatínek těžce pracovali dennodenně na polích a moc si přáli, aby svým dětem mohli umožnit lepší život než mají oni sami. Vychovali dohromady pět dětí - Luckyho, další tři syny a jednu dceru. O čtyři děti bohužel přišli díky malárii a horečce Dengue, které jsou v Kambodži velmi rozšířenými, náročně léčitelnými chorobami. Na následky těchto onemocnění denně umírá mnoho dětí a v současnosti neexistuje mnoho možností, jak těmto úmrtím zabránit.

Luckymu se podařilo dokončit střední školu, ale další studium si rodina bohužel dovolit nemohla. Musel tedy přestat studovat a najít si práci. První dva roky pracoval v kuchyni jako pomocník kuchaře a veškeré úspory věnoval do studia angličtiny. Potom nastoupil jako číšník do jiné restaurace, kde se seznámil se svou budoucí manželkou.

Když se rodina dověděla, že by se Lucky chtěl oženit, zasedlo celé široké příbuzenstvo a všichni společně se snažili najít způsob, jak bude svou rodinu živit. Koupili tedy z rodinných úspor Luckymu tuktuk (kambodžské taxi - motorka s vozíčkem pro cestující) a díky svým základním znalostem angličtiny se mohl stát řidičem turistů ve městě Siem Reap.

Po svatbě se přestěhoval k rodině své ženy do města, kde žije dodnes i se svými dětmi - dvěma chlapci a jednou holčičkou. Na následky horečky Dengue mu bohužel rovněž jedna dcera zemřela. Živí se řízením tuktuku, angličtinu se snaží si stále vylepšovat, pro charitativní organizaci Hvězdice vše tlumočí, vyřizuje, převáží a pouze díky jeho dobrému srdci a odhodlání dnes může pro děti v Bantayrersey stát škola.

Moc by si přál, aby se jeho děti mohly mít lépe než on. Lucky říká, že práce řidiče tuktuku je velmi náročná, a veškeré příjmy se odvíjí od počtu turistů v Siem Reap. Jednou by si přál pořídit si větší auto a organizovat výlety po Kambodži pro větší skupiny cestovatelů. S velkou láskou a péčí se stará jak o své děti, tak o všechny děti ve vesnici Bantayrersey, kterým zprostředkovává veškerou pomoc a podporu, jelikož sám ví, jak důležitou komoditou v Kambodži je právě vzdělání.

dobrovolníci

Kromě Veroniky a Luckyho pracuje pro Spolek Hvězdice ještě několik dobrovolníků, kterým za veškerou pomoc velice děkujeme. Díky lidem, kteří se neziskově starají Hvězdici o právní služby, účetnictví, webové stránky, grafiku, tisk veškerých propagačních materiálů, organizaci mnoha akcí atd., je totiž možné opravdu každý příspěvek věnovat na podporu vzdělání dětí v Kambodži a výše zmíněné výdaje již není třeba financovat. Pokud se chcete stát jedním z našich dobrovolníků, napište nám prosím na info@hvezdice.cz, ozveme se vám ihned, jak to bude možné a moc rádi vás v našeho týmu přivítáme.

Roudenská 467/8
České Budějovice 7
Česká republika
+420 774 895 219